Blog

StockSnap_GYS8TBAJIP

Cynk jest jednym z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu mikroelementów, czyli składników, których dzienne zapotrzebowanie wynosi mniej niż 100 mg. Pomimo, że zalecana dawka dobowa cynku nie jest duża, to jego niedobór może doprowadzić do poważnych skutków dla naszego zdrowia.

CO DLA NAD ROBI?

Cynk spełnia dla naszego organizmu ogrom funkcji, wpływa na syntezę DNA, RNA, hormonów oraz bierze udział w przemianie białek, węglowodanów i tłuszczów, a więc jego niedobór może doprowadzić do zaburzenia przebiegu ważnych procesów fizjologicznych.

Patrząc dalej na jego korzystne działanie widzimy, że jest on niezbędnym mikroelementem do prawidłowego rozwoju i wzrostu, ma pozytywny wpływ na układ immunologiczny, nerwowy, krwionośny oraz kostny. Co również bardzo ważne wzmacnia odporność organizmu chroni przed przeziębieniem i grypą.

OBJAWY NIEDOBORU

Żeby uniknąć niedoboru cynku trzeba prowadzić zdrową zbilansowaną dietę, osoby odżywiające się prawidłowo nie powinny odczuwać jego braku, chyba, że cierpią na choroby, które utrudniają wchłanianie cynku do organizmu, są to z reguły choroby przewodu pokarmowego.

Skąd jednak mamy wiedzieć, że brakuje nam cynku? Typowe objawy świadczące o niedoborze to wypadanie i osłabienie włosów, pogorszenie stanu skóry, uczucie przesuszenia i zmiany trądzikowe, oraz białe plamki na paznokciach, które dodatkowo stają się kruche i łamliwe. Nie warto bagatelizować sygnałów jakie daje nam nasz organizm i działać kiedy zauważymy pogorszenie naszego stanu zdrowia, żeby nie doprowadzić do długotrwałych powikłań.

SKĄD GO WZIĄĆ?

Gdzie więc znajdziemy cynk? Najlepszym jego źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak ostrygi, mięso, wątróbka, kraby, ryby czy sery żółte i jajka. Białka zwierzęce dodatkowo zwiększają wchłanianie cynku, który możemy znaleźć również w kaszach, ryżu czy nasionach słonecznika.

 

Codzienną potrzebną dawkę cynku znajdziesz w naszym suplemencie Beauty

Suplement Diety BEAUTY

65.90  49.99 

PROMOCJA
Podziel się tym postem